„Hudba rozvíjí smysl pro život a jeho cykly“

tambourine-970343_1280

Na zvídavé otázky Petry Zsákové z týmu festivalu Být ženou odpovídali Káťa a Tomáš Pokorní, manželé na „muzikocestě“ :).

Vnímám vás jako krásný pár. Jak dlouhou společnou cestu až máte za sebou?

Společnou cestu životem na tomto světě sdílíme 25 let… a je to stále krásné a naplňující.

Je to hudba, co vás už tehdy spojilo? Nebo ta se k vám přidala později?

Hudba byla součástí našich životů  už když jsme se poznali, jen to byl jiný žánr J – kdysi táborové a folkové písničky se postupem času v souvislosti  s tím, jak se  přirozeně vyvíjíme a měníme transformovaly v mantry.

Všechno se vyvíjí, tak by mě zajímalo, kde a v jakém stylu jste se usadili právě teď?

V hudbě nás ovlivnilo studium muzikoterapie a šamanismus, co se celkového životního stylu týče, jsme vyznavači Zákona nejmenšího úsilí a jedno-duchosti J. A promítnuto do hudby a zpěvu to znamená, že pokud máme hlas, tak máme všude tam, kde se hneme, ve svém hrdle léčitele a můžeme rozeznít svá srdce a probudit své životy směrem ke zdraví, hojnosti a blahu. A to vše je pak povýšeno souzněním v kruhu dalších hlasů. A pak – kontakt s hudbou v nás rozvíjí smysl pro rytmus a tím vlastně pro život a jeho cykly.

Těším se na váš závěrečný koncert – zpívání. Myslíte, že se nám podaří rozezpívat Pavlínin dvůr? 

Naše závěrečné zpívání by mělo být právě spíš takovým společným souzněním než koncertem a samozřejmě je naším přáním všechny rozezpívat.

Tvoříte i nějaké mantry?  Písně?

Vlastní tvorba je teprve v plenkách, ale jistý potenciál vnímáme, a tak se začínáme otevírat inspiraci. Skládáme písničky pro naše programy v mateřských školách, písně ke svátkům roku (rovnodennosti, slunovratu apod.) nebo jsme zhudebnili  posvátný text Aramejského otčenáše.

Tak ten je krásný, znám ho.

Jak vnímáte ženy – muže v dnešní době? Co je podle vás právě teď nejvíce potřeba?

Myslíme si, že je třeba kultivace ženské energie v nás (jak v ženách, tak v mužích), nestydět se za něhu, citlivost, odevzdanost, lásku… A pak budování rovnováhy mezi vnitřní ženou a mužem, přijmout obě svoje polarity v sobě a jejich kvality… směrem k jednotě… Zní to jako klišé, ale je to praktický úkol pro každého z nás.

Co vám osobně dělá teď největší radost?

To je těžká otázka – neumíme vybrat tu „největší“  radost. Radostí je pro nás každodenní Bytí v přítomnosti, procházka za ranního úsvitu bosky v trávě, mlčení i dlouhé vykládání, posezení s blízkými u ohýnku, pozorování přírody, společné zpívání a hraní i osamocené rozjímání… A tak bychom mohli pokračovat dál a dál…

Máte nějaký sen, který se blíží uskutečnění?

S velkou pokorou a úctou žijeme svůj sen – máme dvě dospělé báječné děti, bydlíme v dřevěném domečku se zahrádkou, máme nového pejska, děláme to, co nás baví a máme kolem sebe opravdové přátele.

Ještě něco, co byste chtěli vzkázat….nebo nebylo řečeno?

Není důležité, jestli jsi velbloud nebo dromedár, důležité je, jaký jsi člověk.

Děkuji za velmi milý rozhovor a těším se brzy na viděnou!

Petra Zsáková

guitar-1354022 2

Mohlo by se vám líbit