Mateřství S.R.O.

logo-fial-pod-213x213
Aktualizace: Mirka se z rodinných důvodů bohužel nebude moci našeho festivalu zúčastnit. Je nám to líto, ale je třeba brát s nadhledem i nepříjemné situace a přizpůsobit se v proudu života tomu, jaké okolnosti do něj přicházejí. Hezký rozhovor, který jsme spolu vedly začátkem letošního roku, bude milou připomínkou její činnosti. Snad příští rok naviděnou! :)

Mnohé z vás už možná zaregistrovaly web s názvem Mateřství S.R.O., především jeho blog s články, které mnohdy rozvrací klasická česká moudra, jež se hned potom, co se žena stane maminkou, vynořují snad i na poště či v pekárně. „Nechte miminko vyplakat. Nošením ho rozmazlujete, pletete si na sebe bič. Však jsme to taky tak měli, a přežili jsme to.“ A další, co místo podpory v náročném období vysilují a podrývají.

Za články a názory, jež ženám mnohdy velmi uleví, stojí žena, která se je nebojí říkat nahlas, a to dokonce ani v televizi. Mirka Valašíková Křížová bude velmi milou návštěvou, která na náš festival zavítá až z dalekého Chebu. Přinášíme vám její představení, následované rozhovorem právě pro vás, návštěvnice festivalu Být ženou.


Obchod Mateřství S.R.O. je obchodem s potřebami především pro maminky (a je jedno, jestli budoucí, čerstvé nebo zkušené, jakéhokoliv věku). Každá maminka by měla dělat radost taky sama sobě, opečovávat se a dodávat si energii v období, které je velmi krásné, ale buďme k sobě upřímní – taky sem tam trochu vysilující. Pečovat s láskou o svoje děti, muže a domov je pro nás tak nějak přirozené. Ale neměly bychom zapomínat ani samy na sebe a dopřát stejnou laskavou péči i sobě.

V souladu s myšlenkou přírodní čistoty a minimalismu si u mě pořídíte:
* čistě přírodní kosmetiku pro dospělé i děti (mýdla, deodoranty, oleje, másla, zubní pasty, kartáčky)
* ekologicky nezávadnou drogerii pro péči o domácnost
* české šátky na nošení dětí Loktu She
* českou čokoládu
* knížky na téma mateřství, ženství a ekologie

Kdo vám bude k dispozici: Mirka, která má to štěstí, že jí milují tři malí a jeden velký chlap, a když po nich zrovna po celém bytě nesbírá jejich ponožky, nesedí s nimi na rybách nebo nedělá rozhodčího v klučičích potyčkách a válkách, udělá si ráda prostor na ryzí ženskost. Podporuje čerstvé maminky v kojení a kontaktu s jejich miminkem. V roce 2018 otevřela e-shop s potřebami pro maminky, ve kterém propaguje myšlenku přírodní čistoty a minimalismu. Každá maminka by přece měla dělat radost taky sama sobě, opečovávat se a dodávat si energii malými radostmi.

Budete-li mít chuť probrat s Mirkou své otázky, týkající se přípravy na porod a šestinedělí, kojení, nošení a pláče miminek, bude to rovněž možné.

jaaty

BŽ: Jsi maminka 3 chlapců, co je hlavní, co jim s mužem svou výchovou chcete předat?

Mirka:
Zjistili jsme, že vychovávat děti je asi ten nejtěžší úkol na světě. Nikdo tě na to nepřipraví, ve škole se o tom neučí, jediné, z čeho můžeš čerpat, je tvoje vlastní dětství a chuť zkoušet dělat věci jinak. Otevřít svoji mysl a nebát se poznávat sama sebe a svoje nejhlubší nitro. Jestli něco chceme klukům předat vědomě, pak je to pocit, že jsou milovaní a skvělí takoví, jací jsou – tedy alespoň tak si to přejeme a doufáme, že jim to dáváme najevo dostatečně zřetelně. Podporujeme je v tom, co je baví a co mají rádi a respektujeme jejich individualitu, učíme je, že svoboda je důležitá.

A pak jim samozřejmě předáváme spoustu věcí mimoděk. Třeba to, že se můžou učit od táty, jak muž pečuje o ženu, aby byla šťastná, považuji pro ně já ze svého ženského pohledu za jednu z nejdůležitějších hodnot. Ale to je něco, co nenaplánuješ, to se prostě musí žít. No a pak se od nás taky učí, že člověk dělá i chyby. Naštěstí si o sobě nemyslíme, že jsme dokonalí a že nechybujeme a svým způsobem počítáme i s tím, že jednou v pubertě za námi kluci můžou třeba přijít a říct nám, že jsme celou dobu byli mimo 😀 Vlastně záleží jen a jen na nich, co si od nás vezmou a jak to zapojí a využijí ve svých vlastních životech.

5e9eb32fa9debcd5c436d2ff3670eb0a

BŽ: To zní velmi otevřeně a odpovědně. Vnímáš podobné snahy i ve svém okolí? S tím možná souvisí i další otázka: Nabízíš různé typy kurzů a seminářů. Máš pocit, že budeš přidávat další okruhy podle toho, jak budeš procházet příštími životními etapami?

Mirka:
Dá se říct, že ano – přátelé, kteří jsou nám osobně nejblíž, vnímají výchovu a život s dětmi dost podobně. Nicméně musím uznat, že jsme uzavření v naší sociální „bublině“ a s širším okolím nebo dokonce i s rodinou už se na lecčems neshodneme. Třeba na názoru na domácí vzdělávání, už jenom ta dvě slova sama o sobě působí jak zaklínadlo a budí značné emoce, které vyvěrají z předsudků a nedostatku informací 😀 Těch témat je víc, od postoje k porodům po péči o miminko, ale my už jsme si nějak zvykli na to, že prostě tyhle věci vnímáme jinak než většinová společnost, a proto nás to nerozhodí.

Okruhy kurzů a seminářů zatím nechávám otevřené, kdo ví, co nám život přinese za zkušenosti a příležitosti. Zatím se to pořád točí někde kolem těch čerstvých maminek a miminek. Nicméně už teď vím, že začnu časem doprovázet maminky k porodům, vlastně tam celou dobu směřuji, jen chce tahle cesta dost trpělivosti, protože nejmladší Otakárek je ještě příliš malý a já jsem přesvědčená, že moje aktivity a práce nemůžou být úplně na úkor dětí.

BŽ: Domácí vzdělávání, podnikání z domova, péče o rodinu, péče o sebe… Mnoho maminek má pocit, že nestíhá, a mnohdy to skutečně není jen pocit. Jak vypadá Tvých 24 hodin?

Mirka:
Haha, mých 24 hodin vypadá jako pěkný chaos. Takový běžný každodenní chaos bez jakéhokoliv uspořádání. Ani já se ničím neliším od jiných maminek a taky mám pocit, že toho moc nestíhám a jsem unavená. Prostě když někde přidám, logicky se jinde ubere. Takže když se věnuji e-shopu nebo podpoře maminek, domácnost se cítí být zanedbaná a kluci si dělají svoje věci. Když jdu s klukama do lesa nebo na ryby, nemůžu uvařit. Když se věnuji domácnosti, není čas fotit produkty nebo psát články… Nemůžu být stoprocentní. Můj muž je naprosto skvělý a péči o děti i domácnost se mnou sdílí, ale potřebujeme i prostor sami pro sebe. Je to prostě takový kolotoč, který se nikdy nezastaví. Jak by řekl Osho, je to tanec na banánový slupce 😀

BŽ: Jak se potom, po takto „protančených“ dnech, zklidňuješ? Máš své zklidňující každodenní rituály, jaké jsou Tvé způsoby?

Mirka:
Za svůj každodenní rituál můžu s čistým svědomím prohlásit čtení. Když tu prostě všechno utichne a já si lehnu do postele s knížkou a čtu si třeba dlouho do noci. Bez knížky prostě nějak nejsem úplná. Někdy mám ale hlavu dost plnou všemožných myšlenek, starostí nebo plánů a to se pak snažím vyčistit prostřednictvím dechu – zhluboka se nadechuji a vydechuji až do usnutí. Ale úplně nejradši mám, když děti usnou dřív než muž (což se nestává bohužel každý den), obejme mě a tam, v jeho náruči plné lásky, přichází ten nejhlubší klid a spokojenost…;)

coffee-2390136_1280BŽ: V čem podle Tebe spočívá moudrost a síla ženy?

Mirka:

Na to asi nejde odpovědět stručně a trefně, ale zkusím to :) Tak jak to cítím, moudrost a síla ženy spočívá hlavně v tom, že si je sama svojí ženskosti vědoma. Že o tu ženskost pečuje fyzicky i duševně. A že se nebojí otevřít se s důvěrou muži, i když to znamená být zranitelná, a nechat jím tu svojí křehkou ženskost chránit a hýčkat.

 


Velice děkuji za otevřenost rozhovoru, jež se velmi rychle stočil od pracovních témat k osobním. Na festivalu se za celý tým těší na přátelské setkání
Petra Drdlíková

Mohlo by se vám líbit